TASUTA saatmine alates 300€ ostudele – Saatmine 5 tööpäeva jooksul – Vahetused 14 päeva jooksul pärast kohaletoimetamist

Pašmina – vill või käsitsi kootud sall?

Kašmiiriblogi Peter Greša

Pašmina vill – kas eksisteerib midagi niisugust? Kas see vill on kvaliteetsem kui kašmiirvill? Ei. Pašmina villa erilise kašmiirvillana pole olemas. Kui räägime pašmiinast (Pashmina), siis on tegemist traditsioonilise käsitsi kootud salliga kašmiirist või siis kašmiiri ja siidi seguga. Pašmina ei eksisteeri loodusliku materjalina.  

Miks üldse kasutatakse sõna pašminat kui kašmiiri erliiki? See on seotud mõistega  „pashm“, mis tähendab pärsia keeles „villa“.  See mõiste sattus Nepali, kus alustati kašmirvillast rätikute kudumist  – ning just siin tekkis pašmina vill.

Pašmina vill – tagasivaade ajalukku 

Mõiste pašmina vill elas ning elab tänapäevani oma elu edasi. Kõige alguses oli pärsija  keelne sõna „pashm“, mis tähendab „villa“. Sõna kasutati aastasadu, märkimaks kašmiirist käsitsi kootud rätikuid ja mõistet pašmina vill hakati kasutama juhuslikult ka materjali puhul, millest oli toodetud.

Mõned Himaalaja alade mägipärimused räägivad ka erilisest kitsetõus, kes annab kašmiirvilla, mis on peenem kui kašmiir – nn. pašmina kits, kuid niisuguse nimetusega eksisteerib see ainult pärimuses. Pole isegi erilisi kohti kašmiirkitse kehal, kus oleks alusvill, millest kammitaks kašmiirvilla, mis erineks niipalju, et kannaks teist nimetust.

Tooted nn. pašmina villast võivad olla võltsid!

Pašmina oli ja jääb alati käsitsi kašmiirist kootud ja värvitud rätikute elegantsuse märgiks. Mõned Euroopa müüjad, kus mõiste Pašmina pole kaitstud kaitsemärgiga, kasutavad sellegipoolest oma huvides ära segadust kašmiiri toote märgistamisel, mil märgistavad toodet pašmina villana, kus tegelikult pole üldse kašmiiri kasutatud. Niisugust pettustehnikat meil pole.